Інтерв'ю з експертом на тему визначення холодної зброї
На запитання відповідав експерт Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Для внесення ясності - при проведенні експертизи експерт керується, в першу чергу "Методики криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів" від 15.01.1999 р. Ніяких інших нормативних актів, що регламентують порядок проведення експертизи і встановлюють критерії холодної зброї, в даний час в Україні НЕМАЄ.
Також, в частині довідкового матеріалу при експертизі використовуються:
- при експертизі ножів: довідник "Холодну зброю і побутові ножі", під загальною редакцією Устинова А. В., вид. ВНДІ МВС СРСР, М. 1978 р. (напевно були і наступні видання);
- при експертизі іншого ХО: Тихонов Е. Н. "Криміналістична експертиза ?холодної зброї", Барнаул, 1987 р. (можливо теж перевидавався)
1. Параметри (розміри) упору, при яких ножа визнається ХО/ХБ (в "Методиці.." аж надто неконкретно, без цифр).
Параметри для короткоклинкової зброї (до 50см):
- Якщо п'ята клинка виступає більш ніж 3,5 мм, то вона буде вважатися як упор. Вона не буде вважатися упором якщо буде мати клиноподобную форму (травмонебезпечною).
- Подпальцевая виїмка, якщо одна, то глибина повинна бути не більше 5мм, якщо кілька, то не більше 4 мм кожна. Також експерт може звернути увагу на форму виїмок. Якщо радіус виїмки великий і вона більш 5мм (для однієї або 4мм для декількох), то такий ніж може бути не визнаний ХО (якщо при динамічних випробуваннях рука зісковзне на клинок).
- Матеріал упору значення не має, якщо при динамічних випробуваннях він не руйнується і не деформується.
- Чіткого визначення про те, під яким кутом упор повинен бути розташований до рукояті, щоб ніж був визнаний ХО НЕМАЄ. Для того, щоб ніж визнали ХО, упор повинен забезпечити надійне утримання ножа в руці і запобігати її зісковзування на клинок.
- Форма рукояті. Якщо рукоять має веретенообразную або конусну (розширюється до клинку) форму і різниця по товщині між тонкою і товстою частиною рукояті перевищує 8мм, то, за наявності інших ознак ХО, такий ніж може бути визнаний ХО (динамічні випробування покажуть).
2. Існує єдина база українських довідок на ножі ХБ.
Немає. Планується створення довідника на базі довідок ДНДЕКЦ МВС України, але коли і в якому вигляді невідомо.
3. Підтвердити/спростувати думку про те, що ножі, конструктивно є ХБ, але складаються де-небудь на озброєнні, ставляться у нас до ХО (Кукрі).
За цією ознакою під ХО потрапляють ножі, які ОФІЦІЙНО перебувають на озброєнні України або перебували на озброєнні в СРСР. Всі інші будуть оцінюватися з точки зору «Методики». Для того щоб визначити перебуває (перебував) ніж на озброєнні якоїсь армії експерту необхідно підтвердження з офіційного джерела (довідника або каталогу, визнаного Міністерством Юстиції). В одному з довідників (Устинов) описаний кукрі як бойовий ніж, але там описана тільки одна модель. Якщо буде інша модель, яка буде відрізнятися від вищезазначеної (в меншу сторону) то, можливо, він не буде визнаний ХО
4. Методика оцінки обопільних клинків - параметри, цифри.
У «Методиці» не виділяються ножі з двосічним клинком. Обоюдогостра заточка сама по собі не є ознакою ХО. Такі ножі будуть розглядатися нарівні з іншими.
5. Частини ХО – наприклад: лезо катани, дірка, шаблі при умови що не антикваріат. Затримають таку посилку чи ні, якщо так, то на якій підставі?
Окремі частини не вважаються ХО. Питання затримання посилки належить до парафії митниці та дозвільної системи. Всі частини розібраного ХО при відправленні в одній посилці можуть бути затримані.
6. Чи існує така послуга як видача експертних висновків (довідок) приватним особам?
Так.
7. Можуть існувати 2 ув'язнення на один і той же ніж, одне з яких стверджує, що він ХО, а інше, що хозбыт? Якщо ТАК, то що робити?
Так. Довідки видають різні інстанції, включаючи експертні відділи в РУВС. У разі якщо справа дійшла до суду, експерти повинні підтвердити свої висновки, або за ініціативою суду або за клопотанням учасників процесу може бути призначена повторна експертиза, можливо в іншої експертної організації. У цьому випадку все залежить від судді.
8. Наскільки сильно впливає на результати ув'язнення "хижий" або незвичайний зовнішній вигляд ножа?
Взагалі не впливає.
9. Є таке поняття як дайверський ніж в Україні Є окремий підхід до дайверским ножам? Якщо так то які критерії його і відмінні риси?
Немає. Класифікуються як всі інші. Але є можливість вибити номер на дайверском ножі з ознаками ХО і вписати в скоринку яка є у дайверів (треба уточнювати в разрешиловке)
10. Не номерне Х\Про обов'язкове гравірування номери?
Питання до дозвільної системи.
11. Критерії Х\Про стосовно до складних ножів.
Ті ж самі, що і до ножам з фіксованим клинком, плюс жорсткість фіксації. Якщо в місці з'єднання клинка та руків'я є люфти або якщо вони з'являться в ході динамічних випробувань, то на цій підставі ніж може бути не визнаний ХО
Невелике уточнення - не варто занадто розраховувати на те, що наявність люфтів автоматично робить холодний складник хозбытом. Громадянам, бажаючим всіх перехитрити, та з метою освіти люфту послабити осьової гвинт на складному ножі, походящем за методикою під визначення ХО, нагадую, що шестигранні викрутки є не тільки у них, але і у експертів. crossf
12. Легітимність довідок типу "ібіс"- тобто ніж такий то такий то, куплений там то там то не є Х\О.
Не легітимні.
13. Питання з систем assisted opening, як будуть оцениватся ножі з такими системами, деякі вельми нагадують автоматичні...
Так само як і всі інші складні ножі. Наявність в ножі автоматичного відкривання або передачі саме по собі не є ознакою ХО.
14. Дозволені ножі з конструкцією "метелик", всі балисонги у нас можна?
Можна якщо вони не підпадають під ХО за іншими ознаками.
15. Якщо є копія довідки, виданої на іншу особу, чи можу я її користуватися за призначенням? потрібна якась печатка? і якщо так - то яка?
Питання до дозвільної системи.
16. Які ознаки (комплекс ознак) гарантовано дозволять нам, проводячи "експрес-оцінку" (по фото, ТТХ), зробити висновок - чи можна купити/замовити цей ніж без проблем?
Порівнюємо з параметрами, зазначеними в Методиці (за умови, що те що Ви точно знаєте параметри ножа). Довжина клинка – до 90мм, товщина обуха менше 2,5 мм, якщо більше -відсутність упору або подпальцевой виїмки більш 5мм (декількох виїмок більше 4мм).
17. Хто уповноважений проводити експертизу приїхав ножа з-за кордону - митні спеціалісти або експерти НДЦ?
Якщо митниця затримала посилку з ножами, то одержувач може написати листа до ДНДЭКЦ з проханням провести експертизу таких то ножів, які знаходяться на такій то митниці (з переліком ножів). ДНДЭКЦ надішле запит на надання ножів на експертизу.
18. Як вирішуються можливі протиріччя - є довідка, судячи з нею - ХБ, приїхав, а на митниці - проблема. Мої дії?
См. питання 17.
19. Ножі тичкового типу (push dagger) - ХО чи ні, думка експерта. Як вимірюється довжина клинка в точкових ножах? Від кінчика леза до рукояті або до місця де закінчується РК(клинок)?
На особисту думку експерта – ХО, оскільки іншого застосування, крім пыряния придумати складно (не беремо тички-шкуросьемники). Але якщо клинок менше 90мм, то ХБ. Клинок вимірюється від кінчика до початку виїмки (до пальців, якщо по-простому).
20. Який статус ножів, виконаних з пластику (серія Nightshade і Delta Dart від Cold Steel,наприклад) або композитів (G10, карбон)
- якщо матеріал, з якого вони виготовлені, не дозволяє однозначно класифікувати, то за якими критеріями оцінюється приналежність таких виробів до ХО/ХБ?
Якщо матеріал не дозволяє однозначно класифікувати, буде тестуватися як звичайний ніж. Але один з тестів перерубати дерев'яний пруток або олівець. Хто зможе перерубати пластиковим ножем олівець? Або увіткнути в соснову дошку не менше, ніж на 10 мм? Крім того, залишається питання твердості цього пластику.
21. Статус явар (від CS, наприклад)
Явара може бути визнана ХО, тільки якщо буде потрапляти під опис зброї в довідковій літературі (по ходу не ХО)
22. Статус сюрикенов
Не визначений. Немає стандартів, але над ними працюють.
23. Статус ножів з клинком до 90 мм, але з отвором під палець або дуже глибокої під пальцевої виїмкою.
Менше 90мм не ХО. Якщо там буде більше отворів і їх можна буде використовувати як кастет, то може бути визнаний ХО як кастет, якщо пройде динамічні випробування.
24. Розшифрувати поняття "наголос" і "обмежувач".
У методиці сказано тільки про наявність або відсутність їх. Що вважається упором, що обмежувачем, яким чином вимірюється довжина клинка при їх наявності - по найкоротшій відстані, по нижній точці, інші варіанти? Може обмежувачем вважатися елемент конструкції, призначений для відкривання ножа (шпенек для "однорукого" відкривання, реально обмежує глибину проникнення клинка)?
См. питання №1. Шпенек не вважається обмежувачем. Вимірювання довжини клинка - на розсуд експерта, якщо із-за форми рукояті або гарди є помітний розкид по відстані, зазвичай міряють по середній точці рукояті (гарди). Але це залежить від експерта.
25. Статус кхукри та інших мачете - є нюанси?
В одному з довідників (Устинов) описаний кукрі як бойовий ніж, але там описана лише одна модель з конкретними розмірами. Якщо буде інша модель, яка буде відрізнятися від вищезазначеної (в меншу сторону) то, можливо він не буде визнаний ХО. Мачете-не ХО, якщо кут сходження обуха і РК понад 70 градусів (а такими є 90% мачете).
26. За якими ознаками сокира буде визнаний ХО.
Якщо експерт, звіряючись з довідковою літературою, побачить, що сокира, наданий на експертизу, має істотне схожість з бойовими сокирами.
27. Пчак - ніж з упором або без?
Пчак – ніж з упором, але при цьому не ХО, так як кут сходження обуха і РК 70 градусів.
28. Чи може бути визнаний ХО ніж, не відповідає опису ХО, наведеним у відомій нам методикою?
Варіант - може для прийняття рішення про приналежність до ХО використовуватися якась інша методика або внутрішньовідомчі документи? І якщо такий випадок трапився, рішення можна опротестувати в іншого експерта?
Методика – основний документ при експертизі. Якщо в Методиці якісь нюанси не обумовлені, то експерти посилаються на довідкову літературу. Внутрішньовідомчих документів немає. Можна вимагати проведення незалежної експертизи.
29. Статус ножів з автоматичним відкриванням клинка. З клинком до 90 і вище 90мм.
Такий же як у всіх складних ножів. Довжина клинка - тільки один з параметрів ХО, якщо інші ознаки (хоч один) відсутні, ніж не ХО.
30. Прогин клинка.
Якщо клинок зігнутий і глибина прогину між п'ятою і кінчиком леза становить більше 5 мм, то ніж не є ХО.
31. Є чи не заточеный ніж з усіма ознаками ХО холодною зброєю?
Якщо ніж з усіма ознаками ХО не заточений, він все одно може бути визнаний ХО, так як відсутність заточування ножа вважається легко устранимым недоліком.
32. Може темляк бути визнаний як замінник упору?
Якщо на ножі відсутня упор, але є темляк, який забезпечує травмобезопасное використання ножа (колючі, ріжучі удари), то темляк не може бути визнаний як замінник упору, такий ніж буде визнаний ХБ.
33. Чи впливає серейторная заточка на експертизу?
Серейторная заточка ніяк не впливає на експертизу в порівнянні з плэйном.
34. Біти ХО?
Якщо вони саме бейсбольні - це спортивний снаряд. У "Методиці" з'явилися доповнення, в яких чітко вказані критерії біт.
35. Метальні ножі – ХО?
Метальні ножі – ХО якщо:
Загальна довжина не менше 200мм
Товщина ножа не менше 2,6 мм
Вага не менше 100г
Твердість не менше 40 HRS
Але зовнішнього опису як такого немає. У довіднику є тільки листоподібний.
Якщо ніж може використовуватися як ХБ (ковбасу різати), то його навряд чи визнають метальним.
36. Виляє на результат дослідження контекст кримінальної справи (припустимо, один ніж був вилучений у рецидивіста, а інший - у законослухняного громадянина)?
Ні, не впливає.
37. Як насправді проходить експертиза?
Спочатку проводиться візуальна оцінка. Якщо предмет дослідження викликає питання - далі проводяться статичні випробування. Якщо питання продовжують виникати і динамічні випробування. І остаточно оцінку ставить перевірка твердості металу.
Так, ще одне доповнення.
Питання це трохи не повністю розкритий у нас у відповідях.
Чи може ніж, що складається на озброєнні армій, бути визнаний ХО "за визначенням", так як представлена на озброєнні?
Приклад - Му-95 (фінка, під ХО не підходить, але перебуває на озброєнні).
Немає .
Він буде визнаний бойовим "за визначенням", якщо він складається (або був) на озброєнні армії України або республік колишнього СРСР.
Фінляндія - не республіка колишнього СРСР, бо якщо М-95 не підходить під загальні ознаки ХО, то його можна сертифікувати.
В результаті получається....
Згідно "Методіка криміналистичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів"
До холодної зброї відносяться ножі з наступними параметрами
1) довжина клинка більше 90мм
2) наявність упору (гарди)
3) товщина клинка більше 2,6 мм (в самому товстому місці)
Це 3 основні ознаки ХО, є й інші (кут заточування, твердість і тд), але їх складно визначити візуально.
Тепер увага якщо ваш ніж не відповідає ХОЧА Б ОДНОМУ з перерахованих вище ознак, то він не ХО!
- Історія розвитку італійських автоматичних стилетівІсторичні факти про італійських автоматичних стилетахПовна версія статті